Alya Media

10 yıldan fazla bir süredir şirketlerin finansal ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Alya Media, değer odaklı bir Dijital Pazarlama ajansıdır.

İLETİŞİM
Sosyal Medya

Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Sırları

Sosyal Medya Sırları

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. İçeriğinizi ve markanızı sosyal medyada kolayca ve etkili bir şekilde yayınlayabilir ve tanıtabilirsiniz. Bu çok zor değil.

Bugün markaların çoğuna sosyal medyada var mısınız diye sorduğumuzda olmaz olur muyuz diyorlar. Fakat profilleri incelediğimizde bir çoğunun profil fotoğrafı bile olmadığını görüyoruz. Genelde zamanı bahane ediyorlar ama değil. Asıl neden sosyal medyaya biraz mesafeli durmaktan kaynaklanıyor diyebiliriz. Şimdi sosyal medya hesabınızı etkili kullanmanız için bilinen ama uygulanmayan sırları sizlerle paylaşalım.

Kimliğinizi Yansıtın

İşletme olarak tüm sosyal medya platformlarında profil oluştururken kurumsal kimliğinize mutlaka yer verin. Profil fotoğrafınız logonuz, duvar fotoğrafınız sloganınızın olduğu bir görsel olabilir. Bu kısımlar çok sık değişmediğimiz ve akılda kalan alanlar. Bu nedenle bu alanları oluşturmadıysanız hemen oluşturmakla işe başlayabilirsiniz.

Tüm sosyal medya hesaplarınızı web sitenizde yayınlayın. Web sitenizin linkini profillerinizde bulundurun.

Kitlenizi Tanımlayın

Kime hitap ediyorsunuz? Bunu ana hatları ile belirlemeniz gerekiyor. Lütfen herkes demeyin. Çünkü herkes bir kitle değildir. Böyle bir yatırımınız olacaksa da bizce çok bel bağlamayın. Büyük markalara bakın, kitlesi herkes olan kaç tane marka var? Herkese hitap eden teknoloji, moda veya farklı sektörde firma var mı aklınıza gelen? Herkesin bir müşteri hedefi ve kitlesi var.

Kitlenizi belirledikten sonra bu kitleyle alakalı biraz araştırma yapmanız gerekiyor. O kitleye ulaşabilmek için internetteki davranışlarını anlamanız gerekir. Neleri seviyorlar, hangi markalara ilgi duyuyor, sosyal etkileşimleri neler. Bunları da edindiğinizde o kitleye hangi içeriklerle yaklaşacağınızı daha iyi belirleyebilirsiniz.

İçerik Takvimi Oluşturun

Sosyal medya gönderimi söz konusu olduğunda, paylaşımlarınızı planlı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Yani günde/haftada kaç kez gönderi yayınlamanız gerektiğine karar verin. Bu biraz da içerik havuzunuzla alakalı. Çok dar bir içerik havuzunuz varsa yeni kanallar açmanız gerekebilir. Bizim önerimiz mümkünse günde, değilse 2 günde bir mutlaka etkileşimde bulunun. Dün ne yediğimi hatırlamıyorum diyen bir kitleniz olabilir.

Bunun yanı sıra belirlediğiniz zaman dilimi içinde neleri paylaşacağınızı da belirleyin. Sürekli aynı konuda içerikler paylaşmanız kitlenizi genişletmenizi zorlaştırır. Örneğin biz sürekli web tasarım veya sosyal medya alanında gönderiler paylaşırsak web yazılımla ilgilenenler bir süre sonra bizimle iletişimi kesebilir. Tüm bu önemli noktalara dikkat ederek bu içerik takvimini oluşturabilirsiniz.

sosyal-medya-sirlari
Sosyal Medya Sırları

Sosyal Medya Platformuna Göre Görsel Tasarlayın

Sosyal medyada yazıdan çok görsel ve video içeriklerin olduğunu düşündüğünüzde görsellerinizin ne kadar önemli olduğunu anlamış olursunuz. Varolduğunuz sosyal medya platformları için kaliteli görseller üretmeniz gerekiyor. Bulanık olmayan, üzeri yazıyla dolmamış ve paylaşımınızla alakalı görselleri mutlaka kullanın. Bu başlıkta atlanan noktalardan birini de sizinle paylaşalım. Her platform aynı görsel boyutları ile paylaşım yapmıyor. Dolayısıyla platformlar için ilgili boyutlara göre aynı görseli şekillendirmeniz gerekebilir. Tek bir boyutta tüm sosyal medya kanallarında paylaşırsanız bazılarında bu görsel kalitesiz görünebilir.

Sosyal medya platformlarında görseller için aşağıdaki boyutları dikkate almanızı öneririz.

Facebook
Profil Fotoğrafı Boyutu: 180 x180 px
Kapak Fotoğrafı Boyutu: 828×315 px
Gönderi Görsel Boyutu(Paylaşılan Resim): 1200×630 px
Etkinlik Kapak Fotoğrafı: 1920×1080 px

Twitter
Profil Fotoğrafı Boyutu: 400×400 px
Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1500×1500 px
Paylaşılan Görsel Boyutu: 1024×512 px

LinkedIn
Kişisel Profil Fotoğrafı Boyutu: 400×400 px
Kişisel Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1000×425 px
Şirket Standart Logo Boyutu: 400×400 px
Şirket Küçük Kare Logo Boyutu: 60×60 px
Şirket Banner Görseli Boyutu: 646×220 px

Instagram
Profil Fotoğrafı Görsel Boyutu: 110×110 px
Paylaşım Görseli Boyutu: 510×510 piksel / 1080×1080 px
Hikaye(Story) Video veya Fotoğraf Boyutu: 1080×1920 px

Pinterest
Profil Fotoğrafı Boyutu: 165×165 px
Pano Görseli Boyutu: 222×150 px

İyi Bir Başlık Alın

Sosyal medyada içerik yayınladığınızda, insanların göreceği ilk şey kesinlikle gönderinin başlığıdır. Mükemmel bir içeriğe sahip olabilirsiniz ancak başlık çekici değilse, merak uyandırmıyorsa etkileşim kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, dikkat çekmeye değer bir başlık oluşturmak için biraz çaba harcamanız gerekiyor.

Merak duygusu çok önemli. Mutlaka tetikleyici bir şey olmalı. Bu içeriği ziyaret ederken başlıktan aklınızda kalan kelime muhtemelen “sır”dı. 🙂

Doğru Zamanda Gönderi Paylaşın

Gönderilerimizi ne zaman paylaşacağımızı bilmemiz gerekiyor. Buna içgüdüsel değil de istatistiksel karar vermek daha sağlıklı olur. Sosyal medya platformları için genel paylaşım saatleri elbette var. Fakat sizin için önemli olan hitap ettiğiniz kitlenin aktif olduğu saatler.

Belki başka bir içeriğin konusu bu ama bir örnek verelim. Örneğin Instagram için genel paylaşım saatleri 11.00 – 14.00 saatleri arasında iken bu sizin kitlenize göre çok farklı bir zaman dilimini içerebilir. Instagram demişken onun da ipucunu verelim. Şayet takipçi sayınız 100 üzerinde ise Menu > İstatistikler > Hedef kitle kısmından hangi saatlerde kitlenizin aktif olduğunu görebilirsiniz.

“Şayet bir işletme hesabına geçmediyseniz yazının en altında bulunan Instagram hesabımıza DM göndermeniz yeterli. Ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.”

ALYA MEDIA

Hesaplarınızı Etkileşim İçin Ayarlayın​

Kurumsal sosyal medya hesaplarının en fazla düştükleri hata bu. Profillerini ziyaret ettiğimizde sürekli kendi ürün veya hizmetlerini anlattıklarını görüyoruz. Bu yaklaşım size sadece takipçi kaybettirir. Bununla birlikte kitlenizle aranızda bir bağ kurmanın da önüne geçer. Bunu yapmayın.

Gönderilerinizde ürün veya hizmetin sürekli fiyatından bahsetmek yerine onu alan müşterinizin neler kazanacağını ve nasıl hissedeceğini vurgulayın. Takipçilerinize faydalı olacak ek bilgiler verin. Bir ürün satıyorsanız bakımının nasıl yapılacağını anlatan videolar veya içerikler paylaşın. Ürün kullanımıyla alakalı nasıl yapılır videoları çekip paylaşın. Bunlar gibi uzar gider bu liste. Sektörünüzü benden daha iyi biliyorsunuz yüksek ihtimalle. O zaman bunları siz çoğaltacaksınız.

Soru Sorun – Anket Yapın

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak istiyorsanız, oluşturduğunuz yayınlarda iletişimi artırmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için gönderilerinizde standart paylaşımların haricinde anket oluşturabilir veya soru sorabilirsiniz. Ödüllü yarışmalar etkileşimi hızlandıran paylaşım türlerinden olduğunu belirtelim.

Mesela biz bu yazıyı yazmadan önce Instagram üzerinden bir anket oluşturduk ve web tasarım ile sosyal medya konu başlıklarını oylamaya sunduk. Az bir farklı sosyal medya kazandı. Şimdi oy verenler sizce bu içeriği okumak için sitemizi ziyaret edecek mi? Etkileşimi sağlayabilecek tüm detayları değerlendirin. Size gelen soruları da en hızlı şekilde cevaplamayı ihmal etmeyin.

Tüm bunlar ışığında unutmamalısınız ki doğru dijital pazarlama tekniklerini kullanılmalıdır. Kaliteli çalışan, kaliteli içerik, kaliteli ürün, güvenilir ve prestijli bir marka olmanızı sağlar. Modern dünyada oldukça gelişen internetten kopmamalı, çağa ayak uydurmalısınız. Bu tekniklerle ilerlerseniz markanız geleceğe daha rahat bakacak, daha sağlam adımlar atacaktır.